پنج‌شنبه, 8 آبان 1399
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ 
  • کد خبر : ۱۹۹۳۵۵
معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در بر نامه تیتر امشب شبکه خبر اعلام کرد:
در كشور ما تاكنون بار اصلی تأمین مالی بر دوش بانك‌ها بوده است، اما الان انتخاب كرده ایم كه بازار سرمایه را به عنوان تأمین كننده مالی اقتصاد كشور حمایت كنیم و توسعه دهیم
معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در بر نامه تیتر امشب شبکه خبر اعلام کرد: در کشور ما تاکنون بار اصلی تأمین مالی بر دوش بانک‌ها بوده است، اما الان انتخاب کرده ایم که بازار سرمایه را به عنوان تأمین کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم / از ابتدای سال جریان ورودی به بازار سرمایه مثبت بوده است و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان وارد بورس شده است/ متوسط سهام شناور در بورس در حال حاضر کمتر از ۲۵ درصد است و ۷۵ درصد سهام در دست سهامداران عمده است برای همین رفتار‌های هیجانی برخی سهامداران خرد است که تعادل بازار را به هم می‌زند و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود/ افت و خیز بازار بورس طبیعی است، چرا حقوقی‌ها آرامند، چون آن‌ها بازار و سهام را به خوبی می‌شناسند و انتخاب کرده اند در این بازار باشند.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در بر نامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: رفتارهای هیجانی فقط به سهامداران خرد آسیب نمی‌زند بلکه به سهامداران عمده نیز آسیب می‌زند به همین دلیل سهامداران عمده انگیزه دارند که با بازارگردانی مانع رفتار‌های هیجانی شوند و آرامش را به بازار برگردانند.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی- شادا- دکتر دهقان دهنوی معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر ضمن تشریح آخرین اقدامات دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی در زمینه حمایت از بورس و بازار سرمایه کشور گفت: علت حمایت از بورس این است که هدف سیاستگذاری اقتصادی هر کشور، رشد و توسعه اقتصادی است که با رشد سرمایه گذاری محقق می‌شود و برای تقویت سرمایه گذاری باید اقتصاد را تامین مالی کنیم. در کشور ما تاکنون بار اصلی تامین مالی بر دوش بانک‌ها بوده است، اما الان ما انتخاب کرده ایم که بازار سرمایه را به عنوان تامین کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: نوسانات ذات بازار سرمایه است و در همه جای دنیا بورس با افت و خیز‌هایی روبروست.
او در خصوص اقدامات حمایتی از بازار سرمایه و سهامداران خرد گفت: باید در ابتدا نقدشوندگی برای این بازار ایجاد کنیم و از رفتار‌های هیجانی جلوگیری کنیم و باید ساختار‌های بازار را به نحوی اصلاح کنیم که سرمایه گذاران خرد کمتر آسیب ببینند.
دهقان دهنوی گفت: از ابتدای سال جریان ورودی به بازار سرمایه مثبت بوده است و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان وارد بورس شده است.
او گفت: بازار ما متوسط سهام شناورش کمتر از ۲۵ درصد است و ۷۵ درصد سهام دست سهامداران عمده است برای همین رفتار‌های هیجانی برخی سهامداران خرد است که تعادل بازار را بر هم می‌زند و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود .
دهقان دهنوی با مضر خواندن رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه گفت : این نوع رفتارها فقط به سهامداران خرد آسیب نمی‌زند بلکه به سهامداران عمده نیز آسیب می‌زند به همین دلیل سهامداران عمده انگیزه دارند که با بازارگردانی مانع رفتار‌های هیجانی شوند و آرامش را به بازار برگردانند.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی افزود: نگاه بلند مدت در سهامداری و انتخاب درست سهام و خرید غیر مستقیم سهام از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری مانع زیان سهامداران می‌شود.
معاون وزیر اقتصاد افت و خیز بازار بورس را طبیعی دانست و گفت: چرا حقوقی‌ها آرامند، چون آن‌ها بازار و سهام را به خوبی می‌شناسند و انتخاب کرده اند در این بازار باشند.
مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این برنامه با اشاره به تاکید قوه مقننه بر حمایت از بازار سرمایه وافزایش نقش بورس در تامین مالی کشور گفت : مجلس جلسه غیر علنی و ۳ ساعته ای با موضوع حمایت از بازار سرمایه برگزار کرد که در این جلسه بر افزایش نقش بازار سرمایه در چرخه تأمین مالی اقتصاد کشور تاکید شد.
وی در ادامه به افزایش نقش بازارگردان ها در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: بازارگردانی باید جدی ‌تر اتفاق بیفتد تا بازار به تعادل بازگردد باید محدودیت‌های بازارگردانی را کمتر کنیم و یکی از محدودیت‌ها دامنه نوسانات است که باید به شکل پویا درآید.
محمد حسین ابراهیمی عضو هیئت مدیره سازمان بورس هم درباره سهام خزانه گفت: مکانیسم سهام خزانه به این شکل است که شرکت‌هایی که ناشر هستند می‌توانند تا ۱۰ درصد سهمشان را از بازار جمع آوری و خریداری کنند که این کار طبیعتاً به نقدشوندگی بازار کمک و نگرانی سهامداران خرد را مرتفع می‌کند.
ابراهیمی افزود: دستورالعمل سهام خزانه به کلیه ناشرین ابلاغ شده و همین هفته دو یا سه شرکت سهام خزانه شأن را عملیاتی می‌کنند و فرصت ۲ ساله به آن‌ها داده شده تا دوباره سهمشان را به بازار عرضه کنند.
عضو هیات مدیره سازمان بورس گفت: اوراق فروش تبعی و سهام خزانه و بازارگردانی ابزاری هستند که به نقدشوندگی بازار کمک و نگرانی سهامداران خرد را برطرف می‌کند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0